Zachowane śródbłonkowe zależne od śródbłonka naczynioruchowe u pacjentów z nadciśnieniem zasadniczym ad 5

Hamowanie syntazy tlenku azotu dostarczyło dowodów na to, że podstawowe rozszerzenie naczyń krwionośnych za pomocą tlenku azotu jest również nieprawidłowe u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym19,38. Jednak tętnice oporowe od pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem odpowiadają zwykle na acetylocholinę36. W przeciwieństwie do wszystkich poprzednich badań in vivo, nasze badanie wykazało, że reakcje wazodylatacyjne na nitroprusydek i karbachol były podobne u osób z nadciśnieniem iu osób z prawidłową czynnością. To nieoczekiwane stwierdzenie jest mało prawdopodobne, aby uwzględnić istotne różnice w populacji badanej. Średnie (. SD) ciśnienie krwi mierzone przez sfigmomanometrię w naszej pierwszej grupie pacjentów z nadciśnieniem (117 . 10 mm Hg) było takie samo jak u pacjentów badanych przez Panzę i in. (117 . 7 mm Hg, mierzonej również za pomocą sfigmomanometrii) 17 i podobne do ciśnienia krwi u pacjentów uwzględnionych w dalszych badaniach tej grupy18-20. Obliczanie oporu naczyniowego przedramienia w tych warunkach jest mniej precyzyjne niż w przypadku pomiarów metodą stolca; chociaż może to doprowadzić do pewnego zmniejszenia mocy takich badań w celu wykrycia różnic między grupami, przedziały ufności w niniejszym badaniu wskazują, że nie było zasadniczej różnicy między pacjentami i kontrolami. Rozkłady wieku i płci były również podobne jak w poprzednich badaniach16-23. Nasi badani byli głównie biały; inni pracownicy nie skomentowali wyścigu swoich poddanych. Przebadaliśmy pacjentów, którzy nigdy nie byli leczeni z powodu nadciśnienia tętniczego, podczas gdy inne badania koncentrowały się na pacjentach, u których leczenie przeciwnadciśnieniowe zostało wycofane. Dlatego też porównaliśmy grupę kontrolną z prawidłową ciśnieniem z grupą pacjentów z nadciśnieniem (leczonych przez średnio 5,6 roku), u których nie podawano leków, a także z inną grupą pacjentów z nieleczonym nadciśnieniem. W tej części badania określiliśmy także odpowiedzi na acetylocholinę i karbachol. Nie było różnicy między trzema grupami w ich odpowiedziach na acetylocholinę lub karbachol w porównaniu z ich reakcjami na nitroprusydek. Odpowiedzi osób z prawidłową dawką na acetylocholinę i nitroprusydek były podobne do odpowiedzi zgłaszanych przez innych badaczy16-23. Siła obecnego badania mająca na celu wykrycie stłumienia odpowiedzi na acetylocholinę lub karbachol w stosunku do odpowiedzi na nitroprusydek sodu u osób z nadciśnieniem tętniczym znalazła odzwierciedlenie w wynikowych 95-procentowych przedziałach ufności od -14 do +23% i od -13 do +12 procent, odpowiednio. Błąd statystyczny typu II prawdopodobnie nie doprowadził do tego, że brakowało nam rzeczywistego zmniejszenia o więcej niż 14 procent wrażliwości na acetylocholinę lub karbachol w porównaniu do nitroprusydku sodu.
Acetylocholina jest wysoce niestabilna we krwi, a reakcje wazodylatacyjne na acetylocholinę zależą od aktywności acetylocholinesterazy i długości przedramienia40. Obserwowaliśmy niewielką różnicę w aktywności cholinesterazy we krwi pomiędzy kontrolami normotensyjnymi a osobnikami z wcześniej leczonym nadciśnieniem, ale nie pomiędzy kontrolami normotensyjnymi i osobnikami z nieleczonym nadciśnieniem. Różnica między naszymi odkryciami i wcześniejszymi obserwacjami 16-23 mogłaby zatem powstać, gdyby nierozpoznane różnice w aktywności cholinoesterazy, pozycji cewnika lub długości przedramienia między grupami z nadciśnieniem a grupami kontrolnymi w tych badaniach Alternatywnie, ponieważ nadciśnienie tętnicze jest heterogennym zaburzeniem, możliwe jest, że dysfunkcja śródbłonka powoduje selektywne upośledzenie odpowiedzi na acetylocholinę w niektórych jeszcze nierozpoznanych podgrupach pacjentów, którzy nie byli reprezentowani w naszej grupie 58 osób z nadciśnieniem41.
Nasze negatywne wyniki nie przemawiają przeciwko dowodom, że podstawowe uwalnianie EDRF lub tlenku azotu jest nieprawidłowe w układzie naczyniowym przedramion u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym19,38, ale kwestionują dowody na nieprawidłową reakcję tego łożyska naczyniowego na acetylocholinę lub innych agonistów muskarynowych. Selektywne upośledzenie odpowiedzi układu mięśniowego przedramienia na agonistów muskarynowych nie wydaje się być powszechne u pacjentów z pierwotnym nadciśnieniem tętniczym.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wspierane przez British Heart Foundation.
Jesteśmy wdzięczni P. Strattonowi za pomoc techniczną dla SD Todd, RGN i L. Binns, RGN, za pomoc pielęgniarską oraz Doreen Cannon z Trustee Savings Bank i innych pracowników, którzy uczestniczyli w tych badaniach.
Author Affiliations
Z Wydziału Farmakologii Klinicznej, United Medical and Dental School of Guy s and St. Thomas s Hospitals, University of London, London.
Prośba o przedruk do profesora Rittera z Wydziału Farmakologii Klinicznej, UMDS, Budynek Szkoły Medycznej, Guy s Hospital, Londyn SE1 9RT, Wielka Brytania.
[patrz też: lysoformin, asumin skład, stopa plasko koslawa ]