Wpływ witaminy E i beta-karotenu na zachorowalność na raka płuc i inne nowotwory u mężczyzn palących ad 7

Wreszcie, wyniki badań uznane za wykazujące, że suplementacja może być korzystna lub szkodliwa, może wystąpić przypadkowo. Brak korzyści ze stosowania beta-karotenu jest szczególnie zaskakujący, biorąc pod uwagę istotne i stałe dowody epidemiologiczne związku między wyższym spożyciem beta-karotenu i niższą zapadalnością na raka płuc, 11-15, w tym wyniki analizy opartej na kohortach w tym badaniu. Ponadto niedawne duże badanie w Chinach wykazało znaczące zmniejszenie śmiertelności z powodu raka wśród osób, których diety były codziennie uzupełniane połączeniem beta karotenu (15 mg), alfa-tokoferolu (30 mg) i selenu (50 .g) w przypadku 5 1/4 lat16.
Nie zaobserwowaliśmy również korzystnego wpływu alfa-tokoferolu na występowanie raka płuc lub na śmiertelność z powodu tej choroby. Na początku badania dowody a priori, że alfa-tokoferol zapobiegał rakowi płuc, były mniej istotne niż dla beta-karotenu, a od tego czasu zgromadzono niewiele dodatkowych dowodów17-19. Możliwe wyjaśnienia braku efektu są podobne do tych dla beta-karotenu, chociaż stosunkowo niska dawka i krótki czas suplementacji zasługują na większe uwzględnienie w przypadku alfa-tokoferolu. Ponadto nie zaobserwowaliśmy interakcji między alfa-tokoferolem i beta-karotenem pod względem ich wpływu na zachorowalność na raka płuc.
Pozornie ochronny wpływ alfa-tokoferolu na raka prostaty i, w mniejszym stopniu, na raka jelita grubego jest intrygujący. Chociaż niewiele było danych dowodowych łączących alfa-tokoferol z częstością występowania nowotworów w którymkolwiek z tych miejsc po rozpoczęciu badania, opublikowano ograniczone dane obserwacyjne zgodne z tymi ustaleniami20-22. Chociaż wyniki te są sugestywne, w tych analizach dokonano wielu porównań z tymi dwoma czynnikami, zwiększając prawdopodobieństwo, że niektóre z widocznych korzyści mogły wystąpić przypadkowo. Potrzebne są dodatkowe dane z kontynuacji obserwacji uczestników tego i innych badań interwencyjnych, zanim można wyciągnąć wnioski na temat roli alfa-tokoferolu w zapobieganiu tym nowotworom.
Nasze wyniki wskazują, że suplementacja beta-karotenem może być szkodliwa u osób palących. Wyższa śmiertelność z powodu choroby niedokrwiennej serca i raka płuc wśród biorców beta-karotenu wymaga bardziej szczegółowej analizy i potrzebne są również informacje z innych badań. Nie jesteśmy jednak świadomi żadnych innych danych, które sugerują szkodliwe działanie beta-karotenu, podczas gdy istnieją dane wskazujące na korzyść16,23. Ponadto nie ma znanych lub opisanych mechanizmów toksycznego działania beta-karotenu, brak danych z badań na zwierzętach sugerujących toksyczność beta-karotenu i brak dowodów na poważne toksyczne działanie tej substancji u ludzi24. W świetle wszystkich dostępnych danych wydaje się mało prawdopodobne niekorzystne działanie beta-karotenu; pomimo formalnego znaczenia statystycznego, to odkrycie może być spowodowane przypadkiem.
Wyższa śmiertelność z powodu udaru krwotocznego wśród uczestników otrzymujących alfa-tokoferol również wymaga dokładnego przeglądu. Alfa-tokoferol ma wpływ na funkcję płytek krwi 25, 26, która mogłaby stanowić podstawę tej obserwacji.
Podsumowując, nie znaleźliśmy ogólnego zmniejszenia częstości występowania raka płuc lub śmiertelności z powodu tej choroby u mężczyzn palących, którzy otrzymywali suplementację dietetyczną alfa-tokoferolem, beta-karotenem lub oba w tym dużym badaniu w Finlandii
[hasła pokrewne: badanie ige cena, stopa plasko koslawa, stenty powikłania ]