Ustekinumab jako terapia indukcyjna i podtrzymująca w chorobie Leśniowskiego-Crohna ad 10

Wystąpiły trzy infekcje oportunistyczne, w tym jeden przypadek zapalenia opon mózgowych listerii u pacjenta w grupie otrzymującej 6 mg ustekinumabu na kilogram, który przyjmował 30 mg prednizonu na dobę (w badaniu UNITI-1) i dwa niepisane przypadki kandydozy przełyku – jeden w pacjent otrzymujący placebo, który przyjmował 40 mg prednizonu na dobę i metotreksat (w badaniu UNITI-2) i jeden pacjent, który nie należał do pierwotnej populacji IM-UNITI, i otrzymywał 90 mg ustekinumabu podskórnie co 8 tygodni. Pantoprazol i infliksymab zostały przepisane w ciągu 2 tygodni przed rozpoznaniem kandydozy. Jeden przypadek aktywnej gruźlicy płuc wystąpił około 10 miesięcy po podaniu dożylnej jednorazowej dawki 130 mg ustekinumabu pacjentowi, któremu przydzielono placebo podczas leczenia podtrzymującego. Nietoksyczny udar, który powstał w wyniku pękniętego tętniaka mózgu, odnotowano u pacjenta, który otrzymał podskórną dawkę 90 mg ustekinumabu w 0 tygodniu badania podtrzymującego.
Farmakokinetyka i immunogenność
W 8 tygodniu UNITI-1 odpowiednie mediana poziomów ustekinumabu w grupach otrzymujących 130 mg ustekinumabu i 6 mg na kilogram wyniosły 2,1 .g na mililitr (przedział między kwartyliami, 1,0 do 3,4) i 6,4 .g na mililitr (przedział międzykwartylowy, Od 3.3 do 9.6). W 8 tygodniu UNITI-2 odpowiednie poziomy wynosiły 2,0 .g na mililitr (zakres międzykwartylowy, 1,2 do 3,5) i 6,3 .g na mililitr (zakres międzykwartylowy, 3,9 do 9,6). W 24 i 44 tygodniu IM-UNITI, mediana poziomów ustekinumabu w grupie otrzymującej 90 mg co 8 tygodni była w przybliżeniu trzy razy wyższa niż poziomy w grupie otrzymującej 90 mg co 12 tygodni (Tabela S5 w dodatkowym dodatku ). We wszystkich trzech próbach zaobserwowano związek między poziomem ustekinumabu w surowicy a remisją (tabele S6 i S7 w dodatkowym dodatku).
Po przeprowadzeniu testu za pomocą testu, który może wykryć przeciwciała przeciwnowotworowe w obecności ustekinumabu, dwóch pacjentów, którzy otrzymali 130 mg dożylnego ustekinumabu, było pozytywnych w kierunku przeciwciał przeciwrolowych, a oba przeciwciała neutralizujące. W badaniu IM-UNITI częstość występowania przeciwciał anty-lekowych w 44. tygodniu była niska (27 z 1154 pacjentów [2,3%]). Biorąc pod uwagę niewielką liczbę pacjentów z przeciwciałami przeciwnowotworowymi, nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat ich działania, chociaż ich obecność nie wyklucza skuteczności.
Dyskusja
Oba schematy indukcji ustekinumabu wykazywały stałą korzyść w porównaniu z placebo, niezależnie od wcześniejszego leczenia lub odpowiedzi na antagonistę TNF. W 6. tygodniu badań indukcyjnych wskaźniki odpowiedzi dla obu dawek dożylnych ustekinumabu były znacznie wyższe niż dla placebo. W 44. tygodniu badania podtrzymującego, wśród tych, którzy mieli odpowiedź na ustekinumab podczas indukcji, obie podskórne dawki ustekinumabu wykazały znacznie wyższą skuteczność niż placebo.
Ustekinumab był znacznie lepszy niż placebo w odniesieniu do pierwotnych i wszystkich głównych drugorzędowych punktów końcowych dla indukcji w obu dawkach, przy czym najwyższe wskaźniki odpowiedzi i remisji obserwowano przy dawce 6 mg na kilogram. W badaniu UNITI-1 pacjenci mieli stosunkowo ciężką postać choroby Leśniowskiego-Crohna o długim czasie trwania i spełniali kryteria pierwotnej lub wtórnej niewydolności lub wykazywali niedopuszczalne działania niepożądane związane z co najmniej jednym antagonistą TNF
[patrz też: autyzm terapia, promocja zdrowia w pracy, psycholog dziecięcy Warszawa ]

Powiązane tematy z artykułem: autyzm terapia promocja zdrowia w pracy psycholog dziecięcy Warszawa