Tygodniowy paklitaksel w leczeniu uzupełniającym raka piersi

Sparano i in. (Wydanie z 17 kwietnia) porównaj skuteczność dwóch różnych taksanów, podawanych co tydzień lub co 3 tygodnie, w leczeniu uzupełniającym raka piersi. Uderzające jest to, że nie było istotnych różnic w przeżyciu wolnym od choroby pomiędzy grupą pacjentów otrzymujących paklitaksel i grupę otrzymującą docetaksel lub pomiędzy grupą otrzymującą cotygodniowe leczenie a grupą otrzymującą leczenie co 3 tygodnie, podczas gdy analiza wieloczynnikowa z użyciem Model proporcjonalnego hazardu Cox a wykazał znacznie dłuższe przeżycie wolne od choroby w grupie otrzymującej cotygodniowy paklitaksel niż w grupie otrzymującej paklitaksel co 3 tygodnie. Klinicyści będą mieli trudności z wyciągnięciem ostatecznego wniosku z badania z powodu tej różnicy, która może być związana z nierozpoznanym uprzedzeniem.
Masaharu Tsubokura, MD
Uniwersytet Teikyo, Ichihara 2990111, Japonia
tsubokura- ac.jp
Masahiro Kami, MD
University of Tokyo, Tokyo 1088639, Japan
Tsunehiko Komatsu, MD
Uniwersytet Teikyo, Ichihara 2990111, Japonia
Odniesienie1. Sparano JA, Wang M, Martino S, i in. Cotygodniowy paklitaksel w leczeniu uzupełniającym raka piersi. N Engl J Med 2008; 358: 1663-1671
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
W badaniu opisanym przez Sparano i wsp. Całkowita dawka paklitakselu w grupie otrzymującej paklitaksel w tygodniu była większa niż całkowita dawka w grupie otrzymującej paklitaksel co 3 tygodnie (960 mg na metr kwadratowy powierzchni ciała w porównaniu z 700 mg za metr kwadratowy). Nie było tak w przypadku pacjentów, którzy otrzymywali docetaksel (420 mg na metr kwadratowy w grupie otrzymującej cotygodniowy docetaksel w porównaniu do 400 mg na metr kwadratowy w grupie przyjmującej docetaksel co 3 tygodnie). Większa intensywność dawki w grupie otrzymującej cotygodniowy paklitaksel mogła przyczynić się do wyniku.
Sercan Aksoy, MD
Omer Dizdar, MD
Kadri Altundag, MD
Hacettepe University, Ankara 06100, Turcja
Odpowiedź
Autor odpowiada: Tsubokura i współpracownicy zastanawiają się, w jaki sposób można zaobserwować znaczącą poprawę przeżycia wolnego od choroby i całkowitego przeżycia w grupie otrzymującej cotygodniowy paklitaksel (w porównaniu z grupą otrzymującą paklitaksel co 3 tygodnie), gdy nie było różnic w podstawowych porównaniach. typu taksanu (paklitaksel vs. docetaksel) i schematu (co 3 tygodnie w porównaniu z tygodniem). W badaniu zastosowano model czynnikowy dwa na dwa dla podstawowych porównań i był wystarczająco zasilany, aby umożliwić wtórne porównanie grupy leczonej standardem (paklitaksel co 3 tygodnie) z trzema grupami eksperymentalnymi (cotygodniowy paklitaksel, docetaksel co 3 tygodnie, i cotygodniowy docetaksel). Jak stwierdziliśmy w artykule, zaobserwowano znaczącą interakcję pomiędzy docetakselem i tygodniowym schematem w odniesieniu do przeżycia wolnego od choroby (P = 0,003) i całkowitego przeżycia (P = 0,01); ta interakcja wpłynęła na porównania podstawowe, ale nie wtórne. Kliniczne znaczenie i znaczenie znacznej poprawy w grupie, która otrzymywała tygodniowy paklitaksel w porównaniu wtórnym, nie są zmniejszane przez brak wykazania różnicy w porównaniu pierwotnym.
Aksoy i współpracownicy wskazują, że skumulowana dawka taksanu podawana co tydzień w porównaniu z co 3 tygodnie była znacznie wyższa w przypadku paklitakselu (960 vs 700 mg na metr kwadratowy) niż w przypadku docetakselu (420 vs. 400 mg na metr kwadratowy), co oznacza, że można było zaobserwować korzyści z tygodniowego docetakselu, gdyby zastosowano podobną tygodniową dawkę docetakselu (odpowiednik 45 mg na metr kwadratowy). Pacjenci leczeni cotygodniowym docetakselem w porównaniu z pacjentami otrzymującymi cotygodniowy paklitaksel częściej wykazywali toksyczne działanie stopnia 3. lub 4. (45% vs. 28%), wymagali modyfikacji dawki (40% w porównaniu do 29%) i otrzymywali mniej niż 12 zaplanowanych dawek (25% w porównaniu do 12%), co wskazuje, że dawka docetakselu większa niż 35 mg na metr kwadratowy użyta w naszym badaniu byłaby niewykonalna.
Joseph A. Sparano, MD
Montefiore-Einstein Cancer Center, Bronx, NY 10461
org
(2)