Skutki wczesnego, nagłego odsadzenia na przeżycie dzieci bez HIV w Zambii ad 5

W celu analizy śmierci wśród niezakażonych dzieci dane poddano cenzurze w czasie ostatniego negatywnego testu. Wyniki
Badana populacja
Rysunek 1. Rysunek 1. Badanie rejestracji, losowanie i wyniki. Tabela 1. Tabela 1. Podstawowe cechy 958 kobiet zakażonych wirusem HIV i ich niemowląt według badania. Tabela 2. Tabela 2. Wskaźniki umieralności i czas karmienia piersią w ogólnej kohorcie, wskaźnik zakażenia wirusem HIV lub zgonów wśród dzieci, niezakażonych i wciąż karmionych piersią po 4 miesiącach oraz śmiertelność wśród dzieci zakażonych przez 4 miesiące w grupach interwencyjnych i kontrolnych . Ryc. 2. Ryc. 2. Prawdopodobieństwo przeżycia dziecka do 24 miesiąca życia i czas karmienia piersią, według badania. Panel A pokazuje przeżycie do 24 miesięcy wśród 481 dzieci przydzielonych do grupy interwencyjnej, której matkom zalecono natychmiastowe odstawienie od piersi w wieku 4 miesięcy, a wśród 477 dzieci przydzielono do grupy kontrolnej, której matkom doradzono karmienie piersią przez okres dłuższy niż 4 miesiące i odzwyczajać zgodnie ze standardową praktyką. Panel B pokazuje czas karmienia piersią zgodnie z przydzieleniem grupy badanej.
Spośród 1435 kobiet zakażonych wirusem HIV włączonych do badania 958 kobiet i ich dzieci zostały losowo przydzielone do grupy badanej (ryc. 1). Spośród osób przypisanych do grup badawczych, 84% w grupie interwencyjnej i 86% w grupie kontrolnej obserwowano do 24 miesięcy lub osiągnęło końcowe punkty końcowe zakażenia HIV lub śmierci. Charakterystyka kobiet przypisanych do dwóch grup była podobna w punkcie wyjściowym (Tabela 1). Wskaźniki umieralności dzieci były podobne w okresie 24 miesięcy w obu grupach: 23,9% w grupie interwencyjnej i 24,6% w grupie kontrolnej (p = 0,96) (tabela 2 i wykres 2A). Śmiertelność matek w okresie 24 miesięcy wynosiła 9,0% w grupie interwencyjnej i 8,7% w grupie kontrolnej (p = 0,85).
Przestrzeganie interwencji
W grupie interwencyjnej 69,0% kobiet zaprzestało karmienia piersią przed upływem 5 miesięcy. Spośród osób, które zatrzymały się, 68,8% zgłosiło zatrzymanie natychmiast lub w ciągu 2 dni, 25,1% w ciągu 2 do 7 dni i 6,1% w ciągu 7 dni lub dłużej. W grupie kontrolnej 7,4% kobiet zaprzestało karmienia piersią do końca 5 miesięcy, a 34,3% do końca 12 miesięcy. Mediana okresu karmienia piersią wynosiła 4 miesiące (zakres międzykwartylny, 4 do 14) w grupie interwencyjnej i 16 miesięcy (zakres międzykwartyla- nowy, 11 do 19) w grupie kontrolnej (P <0,001) (Figura 2B).
Przeżycie bez HIV w 24 miesiącu
Nie było istotnej różnicy w przeżyciu wolnym od HIV pomiędzy dwiema grupami według analizy zamiaru leczenia: w 24 miesiącu życia 68,4% dzieci w grupie interwencyjnej, w porównaniu z 64,0% osób w grupie kontrolnej grupy, żyły i nie były zarażone wirusem HIV (P = 0,13). Częstość przenoszenia HIV była nieco niższa w grupie interwencyjnej niż w grupie kontrolnej (21,4% w porównaniu z 25,8%, P = 0,11), a wskaźnik śmiertelności w przypadku niezakażonych dzieci był podobny w grupie interwencji i grupie kontrolnej (13,6% i 14,4%, odpowiednio, P = 0,81).
Ponieważ praktyki żywieniowe w tych dwóch grupach były celowe przez 4 miesiące, ograniczyliśmy analizę do dzieci, które przeżyły bez zakażenia HIV (co ustalono w wyniku negatywnego testu PCR po 4 miesiącach lub później) i które nadal karmiono piersią. 4 miesiące, aby zmaksymalizować możliwość wykrycia różnic między grupami
[więcej w: Psycholog Wrocław, wieszaki na medale, młyny kulowe ]

Powiązane tematy z artykułem: młyny kulowe Psycholog Wrocław wieszaki na medale