Kontrowersje w leczeniu cukrzycy: aspekty kliniczne i badawcze

Krótko przed wyborem na prezydenta John F. Kennedy napisał: Przyjmijmy kontrowersyjne książki i kontrowersyjnych autorów . Do tego oświadczenia możemy dodać i książki o kontrowersyjnych tematach medycznych , ponieważ książka Kontrowersje w leczeniu cukrzycy pokazuje, że cenna wiedza można uzyskać dzięki studiowaniu kontrowersyjnych tematów z zakresu cukrzycy. Książka jest częścią współczesnej serii Endocrinology z Humana Press, której odbiorcami są endokrynolodzy i badacze. Redaktorzy, Derek LeRoith i Aaron Vinik, stanęli przed trudnym zadaniem: podjęli się zajęcia się klinicznymi i badawczymi aspektami cukrzycy w książce zawierającej mniej niż 400 stron. Rezultatem jest zbiór krótkich recenzji, które są odświeżające w swojej zwięzłości, nie będąc nadmiernie uproszczonymi, zapewniając doskonałe narzędzie dla wykładowców stojących przed dociekliwymi studentami, dla praktyków zakwestionowanych przez dobrze wykształconych pacjentów oraz dla diabetologów, którzy chcą zaktualizować swoją wiedzę na temat problemów dzień. Spośród omawianych tematów, neuropatia cukrzycowa zyskuje lwią część w zakresie przydzielania przestrzeni, odzwierciedlając wiedzę i osiągnięcia Vinik w tej dziedzinie. Książka będzie szczególnie cenna dla osób zainteresowanych tą dziedziną.
Biorąc pod uwagę czas opóźnienia związany z publikacją takiej książki, czytelnik nie powinien spodziewać się dyskusji na temat ostatnich kontrowersji dotyczących stosowania tiazolidynodionów lub najnowszych wyników w badaniu Czynność kontrolowania ryzyka sercowo-naczyniowego u chorych na cukrzycę (ACCORD), który okazał się nieoczekiwany. związek między intensywną kontrolą glikemii a zwiększoną śmiertelnością (obserwacja, która doprowadziła do zakończenia tej części badania w lutym 2008 r.). Omówiono wiele innych kontrowersyjnych tematów, wszystkie one są aktualne i nadają się do dobrej dyskusji. Przykładami są dwa pierwsze rozdziały, które, w przeciwieństwie do większości innych rozdziałów tego tomu, koncentrują się na cukrzycy typu 1. Dotyczą one kwestii, czy przeszczepić, czy też nie, a także co przeszczepić. Redaktorzy wybrali spośród liderów w swoich dziedzinach, aby poruszyć różne tematy. Podczas gdy David Sutherland i Angelika Gruessner przedstawiają swój jednoznaczny pogląd na kontrowersyjną kwestię samotnego transplantacji trzustki (i jej zasług), Eric Liu i David Harlan stosują bardziej zrównoważone podejście do tematu przeszczepiania wysepek.
Infiltracja limfocytów wokół wysepek trzustkowych pacjenta z cukrzycą typu 1. (Od Dr Shields Warren, 1930). Dzięki uprzejmości dr Robert S. Schwartz.

LeRoith i Vinik stanowią pomocne wprowadzenie do książki we wstępie, ale ogólnie ich organizacja jest mniej intuicyjna. Powinny być pochwalone za zapewnienie miejsca na cały rozdział dotyczący cukrzycy w dzieciństwie, a także dyskusje na temat roli depresji w cukrzycy i prowokacyjne pytanie, czy spadek wagi jest wart wysiłku u pacjentów z cukrzycą. Nie wszystkie z 17 rozdziałów koncentrują się na kontrowersjach dotyczących leczenia cukrzycy; okazjonalny intruz, taki jak przegląd jednoczącej hipotezy o powikłaniach cukrzycowych przez Takeshi Matsumurę i Michaela Brownlee, jest użyteczną oceną tej złożonej kwestii Większość rozdziałów zawiera jednak zwięzłe recenzje tematów terapeutycznych, które zapewniają ogólny, zrównoważony obraz, wraz ze wskazówkami dotyczącymi leczenia, które uwzględniają potrzeby poszczególnych pacjentów, takie jak przepisywanie wczesnego leczenia insuliną w cukrzycy typu 2 lub interwencja u pacjenta z zespół metaboliczny.
Chociaż zdaję sobie sprawę, że temat kontrowersji związanych z leczeniem cukrzycy może napełniać książki o większej objętości, które nie zostałyby jeszcze uznane za wszechstronne, dwa główne tematy pozostaną na mojej osobistej liście życzeń dotyczących przyszłego wkładu do serii współczesnej endokrynologii: badania nad komórkami macierzystymi i ich konsekwencje do przyszłego leczenia cukrzycy typu oraz roli chirurgii bariatrycznej w leczeniu cukrzycy typu 2. W tej książce zainteresowany czytelnik znajdzie wiele cennych informacji za pomocą szczegółowego indeksu, który jest często mniej obszerny w wielorakich, multidublicznych książkach. W związku z tym, pomimo braku raportu na temat najnowszych wyników badania ACCORD, można łatwo znaleźć opis próby i jej implikacje. Podsumowując, LeRoith i Vinik zgromadzili grono znakomitych klinicystów i badaczy, którzy dzielą się informacjami, danymi, doświadczeniami i opiniami wokół wirtualnego stołu.
Kristina I. Rother, MD, MHSc.
National Institutes of Health, Bethesda, MD 20892
Gov
[hasła pokrewne: lysoformin, borówki a karmienie piersią, dojrzałość szkolna dziecka ]

Powiązane tematy z artykułem: borówki a karmienie piersią dojrzałość szkolna dziecka lysoformin